אצבע נוקשה ­ “הלוקס ריגידוס”

כללי

נפוץ יותר בגברים מאשר בנשים, מצב בו מפרק האצבע הראשונה הופך נוקשה ותנועותיו מפיקות כאב עד כדי צליעה, יכולה להופיע נפיחות סביב המפרק אדמומיות וכאב בזמן הליכה ואף במנוחה.

מהו טיפול שמרני?

טיפול שמרני הינו טיפול תומך אשר יאפשר למטופל להפחית את הכאב ולהמשיך בחייו ללא ניתוח עד כמה שניתן.

ניתן לנסות ולהחליף נעל לנעל נוקשה יותר, או למדרס נוקשה בתוך הנעל הקיימת וזאת על מנת למנוע תנועתיות במפרק ועל ידי כך להקל ולהפחית את הכאב. חשוב לציין שגודל העיוות או צורתו אינם בהכרח קשורים לרמת הסבל, ישנם אנשים בעלי עיוות קל שסובלים מאוד ואחרים בעלי עיוות קשה שאינם סובלים כלל.

איך מטפלים במפרק הנוקשה?

באורתופדיה הטיפול נחלק לשניים:

  1. טיפול שמרני
  2. טיפול ניתוחי

מהו טיפול ניתוחי?

הניתוח נעשה בדרך כלל בהרדמה מקומית בתוספת טשטוש, אין כל כאב במהלך הפרוצדורה. הטיפול הניתוחי מטרתו להפחית את הכאב, זאת על ידי קיבוע המפרק ועל ידי כך מניעה של התנועה ועצירת הכאב.

ישנם מצבים בהם ניתן שלא לקבע את המפרק את לטיפולים אילו השלכות אחרות, כל מקרה שכזה יתנהל באופן ישיר אל מול החולה ויוחלט עוד בטרם הטיפול. תמיד מומלץ לנסות את הטיפול השמרני בטרם נחליט על טיפול ניתוחי.

שלבי ההחלמה:

  • %25 החלמה לאחר חודש וחצי
  • %50 החלמה לאחר שלושה חודשים
  • %90 החלמה לאחר חצי שנה
  • מאה אחוזי החלמה לאחר כשנה

פעילות גופנית ניתן להתחיל ולבצע חודש לאחר הניתוח ויש לצפות לנפיחות בין חצי שנה לשנה לאחר הניתוח.

כמו בכל ניתוח קיימים סיכונים:

  • דימום
  • זיהום בצלקת ניתוחית
  • חוסר חיבור של העצם
  • ירידה בתחושה באזור הבוהן

אז מה בעצם עושים בניתוח?

ישנם מספר דרכים לטפל במפרק נוקשה, ניתן להחליף חצי מפרק, מפרק שלם או לבצע איחוי של המפרק הפגוע, ניתוח איחוי מפרק נוקשה נקרא ארטרודזיס, זהו למעשה חיבור בין שתי עצמות במקום אותו אזור שהיה מפרק לפני כן, במהלך הניתוח מורידים את המרכיב הסחוסי של המפרק משני צדיו ומקבעים באמצעות ברגים, פלטה או מתילי מתכת.

מטרת הניתוח היא להפחית כאב ולתקן את העיוות מבחינה קוסמטית, הדבר אינו מפריע בדרך כלל שכן התנועה במפרק כבר עבדה בשלב קודם לניתוח ולכן ההסתגלות מהירה יחסית.

לאחר הניתוח קיימת תקופת החלמה, עלול להופיע כאב וההסתגלות לוקחת בדרך כלל מספר שבועות עד מספר חודשים. בדרך כלל בימים הראשונים משאירים את החבישה המקורית, אין להרטיב את הרגל המנותחת, ומתהלכים בעזרת סנדל הליכה.

ד"ר גיא פרידמן – מומחה בכירורגיה אורתופדית, פגיעות ספורט, קרסול וכף הרגל

צרו קשר עם ד"ר גיא פרידמן

מרכז רפואי רמת אביב, תל אביב. השריונאים 11 אשקלון. טלפון 0507341691