דורבן ודלקת בגיד אכילס

דורבן

דלקת בפסיה הפלנטרית

כללי

דלקת בפסיה הפלנטרית הינה הפתולוגיה הגורמת לכאב בכף הרגל בעיקר באזור העקב, במחקרים שנעשו נמצא כי רק ל 45% מהמטופלים הסובלים מכאב נמצא “דורבן” בצילום ורק למחצית מהחולים עם דורבן בצילום הופיע כאב. לכן מרבית המקרים של הכאב בכף הרגל מטופלים תחת השם דלקת של הפסיה הפלנטרית או בשמה הרפואי פלנטר פסטאיטיס.

המחלה יכולה להופיע כמעט בכל גיל, בכף רגל שטוחה, כף רגל עם קשת גבוהה ואף אצל אנשים עם כף רגל בעלת מבנה תקין.

הסימנים הינם כאבים באזור העקב בעיקר בחלקו הפנימי, מתגברים בבוקר לאחר שכיבה ובדריכה ראשונה בבוקר כמעט ואינם נסבלים, לעיתים מופיעים זרמים לאורכה של כף הרגל וכאב באזור הקשת. הכאב יכול לחלוף לאחר מספר צעדים ולשוב לאחר הליכה ודריכה במהלך היום על הרגל, הכאב הינו חד וחודרני באופיו.

מהו טיפול שמרני?

טיפול שמרני הינו טיפול תומך אשר יאפשר למטופל להפחית את הכאב ולהמשיך בחייו ללא ניתוח עד כמה שניתן.

ניתן לנסות ולהתאים מדרס תומך לכף הרגל המונע את מתיחתו של האכילס ומתיחתה של הפסיה הפלנטרית, במחקרים שנבדקו נמצא טיפול זה יעיל בכ 88% מהחולים בשילוב עם מתיחות. ניתן לטפל בדיקור יבש לשרירי התאומים ותרגלי מתיחות מרובים במהלך היום.

איך מטפלים בדלקת של הפסיה הפלנטרית?

באורתופדיה הטיפול נחלק לשניים:

 1. טיפול שמרני
 2. טיפול ניתוחי

מהו טיפול ניתוחי?

ישנם מספר טיפולים ניתוחים והספרות חלוקה לגבי השפעתם, החל משחרור ארטרוסקופי של הפסיה היכול לגרום לחוסר תחושה בחלקה הפנימי של כף הרגל ועד לשחרור מלא של הפסיה הפלנטרית בכף הרגל, ניתוח גדול יחסית וההחלמה ממנו איטית.

כיום קיימת גם השיטה הזעירה פולשנית המתבצעת דרך חתך קטן בעור. תמיד מומלץ לנסות את הטיפול השמרני בטרם נחליט על טיפול ניתוחי.

שלבי ההחלמה:

 • 25% החלמה לאחר ארבע שבועות
 • 50% החלמה לאחר שמונה שבועות
 • 75% החלמה לאחר שלושה חודשים
 • 90% אחוזי החלמה לאחר כשנה

פעילות גופנית ניתן להתחיל ולבצע כחודש לאחר הניתוח.

כמו בכל ניתוח קיימים סיכונים:

 • ירידה בתחושה באזור כף הרגל
 • חזרתה של הרקמה הדלקתית ועמה הכאב
 • זיהום בצלקת ניתוחית

אז מה בעצם עושים בניתוח?

במהלך הניתוח הארטרוסקופי מחדירים מצלמה בכדי לראות את הפסיה הפלנטרית וסכין מיוחד אשר בעזרתו מפרידים את הסיבים המתוחים ומנתקים אותם על ידי כך גורמים לשחרורה של הפסיה ולהקלה בתסמינים. שחרור מלא של הפסיה הפלנטרית כולל חתך בחלקו התיכון של כף הרגל וניתוקה המלא של הפסיה הפלנטרית.

לרוב נעדיף לבצע ניתוח זה שכן תוצאותיו טובות בהרבה וסיכויי החזרה של הכאב בניתוח הארטרוסקופי גבוהות יותר.

לאחר הניתוח עלול להופיע כאב ותקופת הסתגלות, תקופה זו יכולה להמשך מספר שבועות ועד כמספר חודשים לאחר הניתוח. בדרך כלל בימים הראשונים משאירים את החבישה המקורית, אין להרטיב את הרגל המנותחת, ומתהלכים בדריכה חלקית וניתן להיעזר בקביים או הליכון.

דלקת בגיד אכילס

איך מטפלים בדלקת של גיד האכילס?

באורתופדיה הטיפול נחלק לשניים:

 1. טיפול שמרני
 2. טיפול ניתוחי

כללי

דלקת בגיד אכילס יכולה להתפתח בעקבות עצם אחורית בולטת בשם הגלון או בעקבות רקמת הגיד המגורה. במקום המגורה מתפתחת נפיחות וכאב טורדני שיכול להמשך תקופה של חודשים ואף שנים.

דלקת הגורמת לשגשוג הסינוביה ולהתנפחויות חוזרות אינה רפה ולעיתים מפריעה בנעילת נעלים עקב הלחץ המופיע באזור העקב.

המטופל סובל מכאב תמידי בעיקר בפעילות מכנית כמו ריצה, עליית וירידת מדרגות או פעילות אחרת הקשורה לכיפוף כלפי מטה של כף הרגל, יכולות להופיע התנפחויות חוזרות לעיתים הסימנים מופיעים וחולפים לאחר מספר ימים.

מהו טיפול ניתוחי?

שלא כמו בעבר כיום הניתוח הינו ניתוח ארטרוסקופי לרוב, דבר המקל בהרבה על החלמת המטופל ובעיקר מאפשר חזרה מהירה מאוד לפעילות, השיטה הפתוחה שהייתה נהוגה בעבר חייבה את ניתוקו של גיד האכילס וכתוצאה מכך היה צורך בקיבוע הרגל על לחיבורו מחדש דבר שארך שבועות רבים וחזרתו של המטופל לפעילות היתה איטית והדרגתית.

תמיד מומלץ לנסות את הטיפול השמרני בטרם נחליט על טיפול ניתוחי.

מהו טיפול שמרני?

טיפול שמרני הינו טיפול תומך אשר יאפשר למטופל להפחית את הכאב ולהמשיך בחייו ללא ניתוח עד כמה שניתן.

ניתן לנסות ולהתאים תומך קרסול מסוגים שונים המונעים את הכפיפה הגבית, מגביהים את העקב ועל ידי כך מפחיתים את הלחץ מעל האכילס על ידי כך נמנעת הנפיחות החוזרת והכאב.

שלבי ההחלמה:

 • 25% החלמה לאחר מספר ימים
 • 50% החלמה לאחר חודש וחצי
 • 90% החלמה לאחר שלושה חודשים
 • מאה אחוזי החלמה לאחר כחצי שנה

פעילות גופנית ניתן להתחיל ולבצע מיד לאחר הניתוח.

 

כמו בכל ניתוח קיימים סיכונים:

 • זיהום בצלקת ניתוחית
 • חזרה של הרקמה המגורה

אז מה בעצם עושים בניתוח?

במהלך הניתוח החולה שוכב על הבטן, מבצעים שני חתכים קטנים כאחד סנטימטר משני צידיו של גיד האכילס, דרך חתך אחד מוחדרת מצלמה ודרך השני מכשיר נוסף בעזרתו מתבצעת הטרייה הרקמה וניקיונה, זיזי עצם בולטים או מיותרים כמו הגלון משויפים ומונעים את המשך גירוי הרקמה שנמצאת סביבם ואת הפרעתו המכנית של תנועת הגיד במתיחתו.

לאחר הניתוח קיימת תקופת החלמה קצרה יחסית והמטופל רשאי להפעיל את הקרסול מידית, עלול להופיע כאב וההסתגלות, תקופה זו יכולה להמשך מספר ימים עד כשבועיים.

בדרך כלל בימים הראשונים משאירים את החבישה המקורית, אין להרטיב את הרגל המנותחת, ומתהלכים בדריכה מלאה וניתן להיעזר בקביים או הליכון.

ד"ר גיא פרידמן – מומחה בכירורגיה אורתופדית, פגיעות ספורט, קרסול וכף הרגל

צרו קשר עם ד"ר גיא פרידמן

מרכז רפואי רמת אביב, תל אביב. השריונאים 11 אשקלון. טלפון 0507341691